Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Cinsel Danışmanlık

İnsanların üzerinde konuşmaktan sıkıntı duyduğu, utandığı konulardan biri cinselliktir. Hele ki bu konuda bir sıkıntı yaşanıyorsa, hakkında konuşmak daha da zorlaşır. Ne yazık ki cinsellik hakkında konuşmanın ve merak edilenleri sormanın ayıp ve yasak olduğu toplumlarda, yetersiz, yanlış bilgilendirmeler ve deneyimler sonucu, ilerde kişiler çeşitli cinsel sorunlar yaşayabilmektedir.

Bireylerin sorun yaşadığı mahrem konularda konuşması çoğu zaman kolay değildir ve böyle olması da normal bir durumdur. Danışanın psikolojik danışmanına güvenmesi ve sorunlarını rahatlıkla anlatabilmesi problemlerin çözümünü de kolaylaştıracaktır. Danışanın rahat olması ise oluşturulan güven ortamıyla mümkündür. Cinsel danışmanlıkta da diğer danışmalarda olduğu gibi gizliliğe özel önem verilmekte ve esas tutulmaktadır.

Cinsel Danışmanlıkta merak edilen bir diğer nokta cinsel danışmanlığın nasıl uygulandığıdır. Cinsel Danışmanlık kimi zaman bireysel kimi zaman eşle birlikte katılımın olduğu, danışman tarafından fiziksel müdahale gerektirmeksizin, cinsel problemler, cinsel hayat, duygular gibi konuların işlendiği ve ele alındığı bir danışmanlık sürecidir. Öncelikle danışanın geçmişten bu zamana cinsel öyküsü detaylı olarak dinlenilir. Cinsellikle ilgili bilgileri, cinsel deneyimleri vb. konularda bilgi alınır. Cinsel danışmanlık sonucunda birçok problem kısa zaman içerisinde kalıcı olarak çözümlenebilmektedir.

Oluşturulan güven ortamı içerisinde danışana probleminin kökeniyle ilgili farkındalık ve iç görü kazandırmak cinsel danışmanlıkta öncelikli konulardandır. Devam eden süreçte ise danışanın problemine göre ev ödevleri, egzersizler verilir. Bu ödevler dokunma, nefes, gevşeme ya da duyusal egzersizler vb. olmaktadır. Buna ek olarak yine fiziksel temas, girişimsel müdahale ve tıbbi müdahale içermeyen değişik yöntemler de uygulanabilir. Cinsel danışmanlığın başarısı ise bireyin ya da çiftlerin psikolojik danışman tarafından verilen ödevleri uygulamasına ve psikolojik danışma sürecindeki işbirliğine bağlıdır.

Cinsel danışmanlıkta sıkça karşılaşılan ve ele alınan konular genellikle vajinismus, orgazm bozukluğu, cinsel isteksizlik, sertleşme bozukluğu, cinsel uyarılma bozukluğu, erken boşalma vb. dir.

Vajinismus, kadınların cinsel sorunlarından birisidir. Vajinismusta kadınlar cinsel birleşme sırasında yoğun bir biçimde kasılır, korkar ve cinsel birleşme engellenir. Cinsel organdaki kasılmalar bedende de değişik şekillerde kendini göstermektedir. Vajinismus kesin olarak çözülebilen bir sorundur. Tıbbi müdahale ve tedavi gerektiren sorunlar haricinde, cinsel danışmanlık ile vajinismusun kesin ve kalıcı olarak çözümü sağlanmaktadır.

Ülkemizde birçok cinsel problemin ortaya çıkmasında yeterli cinsel eğitimin olmaması, cinsellikle alakalı doğru olmayan inançlar, bireylerin yetiştirilme tarzı gibi faktörlerin etkisi çok büyüktür.

Alınacak destek sayesinde sorunların çözümüyle birlikte ilişkilerin ve evliliklerin de zarar görmesinin önüne geçilecektir. Öncelikle bir hastalık söz konusuysa ilgili hekimlerden destek alınmalıdır. Hastalık olmayan sorunlarla ilgili cinsel danışmanlık alınması işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Takip eden seanslarda ise danışanın sorununa göre çeşitli teknikler, ev ödevleri ve aşamalı ilerleyen egzersizler kullanılarak tedavi planlanır. Cinsel danışmanlığının, cinsel partner ile birlikte yürütülmesi önerilir. Bazı istisnai durumlarda danışmanlık yalnızca hastanın kendisiyle de gerçekleşebilir ancak çiftle birlikte yürütülen cinsel danışmanlık her zaman daha başarılı sonuçlar vermektedir.