Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Psikolog Nedir? Neden Gitmelisiniz?

Psikolog, hem beden hem de zihin üzerinde terapi yöntemleri ile danışanlarının psikolojik bozukluklarına çözümler getirmektedir. Psikologlar seanslarında bilgi alarak, analizlerde bulunarak ve bilimsel yöntemler ile müdahale ederek sorunları çözmektedirler. İnsanların günlük hayatlarında baş edemedikleri sorunlar, travmalar, geçmiş acılar, kaygı ve endişeler gibi konularda profesyonel yöntemleri ile baş etmelerine yardımcı olmaktadırlar. Bu nedenle günümüzde çok daha fazla önem kazanan meslek gruplarından biri haline gelmeyi başarmışlardır.
Psikoloğa gitmek genel olarak ruhsal sorunlar yaşayan insanların tercih ettiği bir yöntemdir. Duygusal durumlar ile tek başına baş etmek son derece zorlayıcı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almak son derece faydalı olmaktadır. Mental veya fiziksel anlamda kendini iyi hissetmek isteyen herkes psikolojik destek almalıdır.

Psikoloğa Gitmenin Önemi Nedir?

Psikoloğa gitmenin önemi araştırılan bir konudur. Birçok insan zaman zaman farklı sorunlar yaşamaktadır. Çevremizdeki insanlar ile konuşmak sadece anlık rahatlamalar sağlamaktadır. Profesyonel olarak sorunun ana nedenine inmek ya da onunla ilgili konuşmak etrafımızdaki insanlar ile yapılabilecek bir durum değildir. Bu nedenle bir psikolog ile görüşmek sorunların ana nedenine inilmesini de sağlayacaktır. Bu sayede de kalıcı çözümler bulunması, kişinin olumlu yönde gelişim göstermesi mümkün olacaktır.
Pek çok insan, dertlerini ya da sıkıntılarını yakınları ile paylaştığında empati duygusundan yoksun yanıtlar ile de karşılaşabilmektedir. Bu da, doğal olarak kişinin belki de içine kapanmasına neden olabilecektir. Bir süre sonra da paylaşımdan kaçınmak, sorunları ya da kendini değersiz görmek gibi farklı problemlere de neden olabilecektir. Bu nedenle daha kötü olmamak adına uzman bir psikolog ile görüşmek son derece önem verilmesi gereken bir durumdur.

Psikoloğa Hangi Nedenlerle Başvurulabilir?

Psikoloğa hangi nedenlerle başvurulabilir sorusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • En sıklıkla görülen depresyon yer almaktadır. Özellikle yaşam koşullarının kişiyi karamsarlığa, isteksizliğe ve yaşamdan zevk almama gibi durumlar nedeniyle yaşanılan depresyon, çağımızın en büyük psikolojik rahatsızlıkları arasında yer almaktadır.
  • Kaygı bozuklukları da psikoloğa gitme nedenleri arasında yer almaktadır. Kaygı bozuklukları genel olarak OKB, sosyal fobi, panik atak vb. olarak görülmektedir.
  • Psikolojik travmalar sonrası gelişen stres bozuklukları da mutlaka psikolog kontrolünde üstesinden gelinebilecek durumlar arasında yer almaktadır.
  • Bunların dışında da cinsel işlev bozuklukları (vajinismus, orgazm sorunları, erken boşalma, cinsel ağrı vb.), evlilik sorunları, sınav kaygısı, çekingenlik gibi konularda da psikolojik destek alınması önerilmektedir.
  • Yeme bozukluğu da diyetisyen işbirliği ile yaklaşılacak psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.
  • Son olarak günümüzde kanser, diabet ya da tiroid gibi zorlu hastalık süreçlerinde kişilerin bunlar ile başa çıkmaya çalışması oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle bu gibi sağlık sorunlarında psikolojik destek almak hastalığın gidişatı açısından da son derece önemlidir. Hem hasta hem de hasta yakınları ile terapi yapılması tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir