Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Diyet Yaparken Halsizliği Nasıl Önleyebiliriz

Kilosu fazla olup da zayıflamak için bir yol arayan herkesin günümüzdeki ilk eğilimi genellikle diyet yapmak olur. Diyet yapmak her ne kadar kolay görünse de kafadan uydurulan bir diyet programı yerine sağlık profesyonellerin oluşturduğu programları uygulamak önemlidir. Diyet programları hazırlayan sağlık uzmanına ‘‘Diyetisyen’’ adı verilir. Yaptıkları şey ise zayıflamaya çalışan insanların günlük olarak uyması gereken bir yemek yeme programı hazırlamaktır. Fakat maalesef diyetisyenler bu programları hazırlarken sadece kişinin fiziksel olarak gelişmesine önem vererek yazarlar. Diyet yapmak başlarda çok can sıkıcı bir durum gibi görünse de, birey istediği vücuda ulaşıp ayna karşısındaki gelişimini görünce gerekli motivasyonu yakalar.

Diyetin Beraberinde Gelen Halsizlik Sorunu

Diyete başlayan bir birey oldukça fazla sorunla karşılaşsa da hissettiği en büyük rahatsızlıklardan biri halsizliktir.

Diyet Yaparken Halsizliğe Çözüm

Halsizliğin çözümü aslında oldukça kolaydır. Bu çözümlerin en başında bol bol su içmek gelir. Su halsizliği geçirmekle kalmayıp aynı zamanda motivasyon seviyesini de oldukça arttırmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama en az 8 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Buda yaklaşık olarak günlük 1.5 – 2 litre suya tekabül etmektedir. Ayrıca su, ödem atmaya yardımcı olup metabolizmayı hızlandırır. Bunların sonucunda ise çok daha hızlı kilo verilebilir. Diyet yaparken halsizliği önleyebileceğimiz bir diğer önemli etken ise spor yapmak olacaktır.

Diyet yaparken spor yapmak hem istenilen görünüşe ulaşım süresini azaltır hem de halsizliği geçirip motivasyonu büyük miktarda arttırır. Spora başlamadan önce dikkat etmemiz gereken önemli bir unsur vardır. Aynı diyet yaparken olduğu gibi spor yaparken de profesyonel hocalarla çalışmalı, kesinlikle kendi yaptığınız programa göre hareket etmemelisinizdir. Tabi ki aylar hatta yıllarca spor yapıp kendinizi geliştirebilir ve kendi oluşturduğunuz programları uygulayabilirsiniz. Halsizliği geçirmenin bir diğer önemli yolu ise doğru beslenmedir. Diyette olan bir bireyin kendi kendine beslenme programını değiştirmesi mümkün olmadığından programı değiştiren kişiye yani diyetisyene durumdan bahsedilmelidir. Diyetisyen, halsizliğin geçmesi için beslenme programınıza balık, chia tohumu, ceviz, ıspanak ve lahana gibi omega 3 değeri yüksek olan besinler ekleyecektir. Bu sayede diyet sürecinde makro ve mikro besin öğesi yetersizliğinden oluşabilecek halsizliğin önüne de geçilecektir.

Genel Olarak Uyulması Gereken Kurallar

Özellikle diyet yaptığınız yani vücudunuz hem fiziksel hem de psikolojik olarak zorlandığı bir dönemde yeterli uyku almamak, alkol ve uyuşturucu tüketmek, vücudunuzu gereksiz yere zorlamak gibi olaylardan kaçınılmalıdır. Kaçınılmaması halinde halsizlik devam edecek, kilo vermeniz zorlaşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir