Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Aile ve Çift Danışmanlığı Nedir?

Aile ve çift danışmanlığı, değişim ve gelişimi sağlamak için aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkileri inceleyen bir psikoterapi dalıdır. Kişiler için başkaları ile kurdukları ilişkiler hem ruh sağlıkları hem de duygusal durumlar için önemlidir. Bu rol özellikle ebeveynler, eşler ve çocuklar gibi kişilerle yakın ilişkilerde vurgulanır. Bu yakın ilişkilerden birinde, evlilik ilişkilerinde eşler bazen çatışmalar, zorluklar ve sorunlar yaşarlar. Aile ve çift danışmanlığının amacı, aile içi ve arasındaki zorlu ve stresli süreçleri ele almak, çatışmaları çözmek ve tüm aile için sağlıklı değişim ve gelişmeyi sağlamaktır. Hem aile ilişkilerini hem de diğer insanlarla ve durumlarla olan ilişkileri düzenlemeyi amaçlar.

Aile ve Çift Danışmanlığının Amacı

Aile ve çift danışmanlığı amacı, aile ve çift arasındaki stresli süreçle ilgili tüm çatışmaları ele alarak ailenin sorunun çözümüne etkin bir şekilde katılmasına yardımcı olmaktır. Aile ilişkileri ve iletişim tarzı, ailenin yapısı ve işlevi için önemlidir. Bu anlam, onların kişisel ruhsal yaşamları için de belirleyicidir. Eş, çocuklar ve ebeveynler bu ilişkiler ağına girerler. Zaman zaman yaşanan aile problemli ve zor süreçler, bireylerin ortak ilişki tarzlarında ve davranış kalıplarında değişiklik beklemelerine neden olabilir. Bu açıdan aile ve çift danışmanlığı, her bir üyenin veya çiftin sorunlarını ve beklentilerini dikkate alarak aile sistemi içindeki sorunları değerlendirmeyi ve çözmeyi amaçlar.

Aile ve Çift Danışmanın Görevi

Aile ve çift danışmanı, her iki tarafı da dinleyerek duygu ve düşüncelerini doğru ifade etmelerine ve sorunun nedenini belirlemelerine yardımcı olur. Danışman, çift terapisine katılan çiftlere kişisel hikayeler, ilişkiler ve ilişkilerle ilgili sorun olarak kabul edilen olaylar hakkında sorular sorarak sorunlu alanları belirlemeye çalışır. Değerlendirmeler ve tedavi planları oluşturulduktan sonra, danışmanlar genellikle çiftlerin yeni bakış açıları kazanmalarına ve deneyimlerini farklı yorumlamalarına yardımcı olmaya çalışır. Çiftlerin iletişim sorunlarını ileterek kendilerini doğru anlamalarına ve ifade etmelerine yardımcı olur.

Aile ve Çift Danışmanlığının Faydaları

Günümüzde evlilik sırasında farklı durumlarda birçok çiftin bir evlilik danışmanı ve terapisine ihtiyacı olabilmektedir. Evlilikte veya uzun süreli ilişkilerdeki genel sorunlar, iletişim sorunları, çözülemeyen sorunlar, anlaşmazlıklar, çatışmalar, cinsel sorunlar, duygusal yakınlık vb. konular bu süreç içerisinde ele alınır. Çiftler genellikle uzun vadeli ilişkilere ve sorumluluklara hazır olmadıklarında mücadele ederler. Evlilik henüz yeni başladığında, evlilikle ilgili çatışmalar, genellikle evlilik uyumsuzlukları ve ayrılıklar riskinin olduğu gözlemlenmiştir. Zaman zaman, tamamen kişisel nedenlerden dolayı çiftler arasında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda evliliğini veya ilişkilerini daha sağlıklı hale getirmek isteyenler ya da ayrılık sürecini daha sağlıklı yaşamak isteyenler bir aile danışmanına güvenebilirler. Aile ve çift danışmanları, bireylerin evlilik ve ilişki sorunlarını çözmelerine ve karşılıklı anlayışı derinleştirmelerine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir