Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

İlişkilerde Hangi Davranışlardan Uzak Durulmalıdır?

Herkes mutlu bir ilişki hayal eder. Bu nedenle ilişkilerde hangi davranışlardan uzak durulmalıdır sorusunun cevapları önemlidir. Çünkü birçok kişi yapıcı ve besleyici bir ilişki arayışındadır ve ilişkilerini güçlendirmek ister. Ancak bir ilişkiyi mutlu etmek sadece doğru olanı yapmakla ilgili değil, aynı zamanda belirli eylemlerden kaçınmakla da ilgilidir. İlişkiye zarar veren ve ilişkide sorunlara neden olan davranışlardan uzak durmak, ilişkinin iyiliğini de garanti eder. Bunlara dikkat etmek de ilişkiyi güçlendirir.

Pasif Agresif Davranışlar

İlişkilerde uzak durulması gerekilen davranışlar arasında pasif agresif davranışlar bulunur. Çünkü duygularınızı, düşüncelerinizi, ihtiyaçlarınızı veya arzularınızı partnerinize açıkça ifade etmek yerine dolaylı olarak ifade etmeye çalışmak ilişkiniz için ciddi bir engeldir. Bunu yaparsanız kendinizi ifade edemezsiniz ve partnerinizin sizi gerçekten anlamasına engel olursunuz. Partneriniz sizi anlamıyorsa, sizin istediğinizi yapamazlar. Bu yüzden kızgın olduğunuz bir durum, talebiniz veya ihtiyacınız varsa açıkça belirtmeniz gerekir. Bunun yanı sıra sizi anlamasına yardım etmelisiniz. Kendinizi ifade etmek, rahatlamanıza ve partnerinizle iletişiminizi güçlendirmenize yardımcı olur.

Aşırı Sahiplenici Davranışlar

Kıskançlık ve aşırı sahiplenici davranışlar birçok kişi tarafından sevginin bir işareti olarak yorumlanır. Ancak sınırları aşan kıskançlık, ne kadar aşktan kaynaklansa da ilişkiye zarar verir. Çünkü kıskançlık kişilerin sınırlarına ve baskılarına ulaştığında ilişkiler sorunlu hale gelir. Saplantılı kıskançlık ilişkiyi ciddi şekilde tüketir. Aynı zamanda limiti aşan bir durumla karşılaşırsanız açık olmanız gerekir. Ancak kıskançlıkla ya da kontrol etme isteğinizle baş edemiyorsanız, bu durumu çözmek için bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Eski Konuları Gündeme Getirmek

İlişkilerdeki en büyük sorunlardan biri asla kapanmayan eski konulardır. Ne olursa olsun ya da ne kadar zaman geçerse geçsin bu sorunlar yaşanmaya devam eder. Ancak mutlu ve huzurlu bir ilişki için sorunu çözmeniz gerekir. Konuyu kapatamazsanız ilişkinizde sorun yaşamanız kaçınılmazdır. Eşiniz hatalarını kabul edip özür dilerse ve siz affetmeyi seçerseniz, sorun gerçekten kapanmış olmalıdır. Bu konudan her zaman kaçınmak ve ara sıra gündeme getirmek ilişkinize ve de size zarar verir. Bu nedenle eşiniz hatalarını kabul edip özür dilerse ve siz de özrünüzü kabul ederseniz, eski konuları gündeme getirmemeniz gerekir.

Tartışmalardan Kaçınmak

Tartışmalardan kaçınmak ve aşırı tepki vermek de ilişkilerde yapılmaması gerekilen davranışlar arasında bulunur. Çünkü sessizlik sorunu çözmez. Özellikli önceki sorun çözülmeden yenisi ortaya çıkarsa, küçük bir sorun bile ciddi bir hale gelebilir. Çünkü bu gibi zamanlarda çözülmemiş ve konuşulmamış sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Muhtemelen bir hafta sonra ya da belki iki yıl sonra olsa da bu sorunlar yeniden ortaya çıkar. Sorunu görmezden gelmek isteseniz dahi sorunun varlığını değiştirmezsiniz. Ayrıca olayın üzerinizdeki etkilerini ve hissettirdiği duyguları ortadan kaldıramazsınız. Bu nedenle, bir şeyler ters gittiğinde sessiz kalmak yerine partnerinizle konuşmanız gerekir yada bir çift terapisine başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir