Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanılmalıdır?

Çocuklarda tuvalet eğitimi, çocukların gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Bu eğitim kendini geliştirmeyi etkiler. Ancak ne zaman eğitime başlayacaklarına karar veremezler. Bu durum tuvalet eğitimini uzatır ve çocuğun kişiliğini olumsuz bir şekilde etkiler. Genel olarak, 18 ila 24 aylık çocukların çoğu tuvalet eğitimine hazırdır. Ancak bu, bu yaştaki tüm çocukların lazımlık eğitimine hazır olduğu anlamına gelmez. Bu aylardan önce ve sonra eğitime hazır çocuklar da olabilir. Tuvalet eğitimi yapabilmek için çocuğun gerekli kasları geliştirmesi ve zihinsel olarak bu duruma hazırlıklı olması gerekir. Bu açıdan bakıldığında çocuğunuzun yaşına göre yönlendirilmek zorunda değilsiniz ancak tuvalet eğitimine hazır olup olmadığınızı gösteren işaretleri takip etmelisiniz.

Çocukların Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren Belirtiler

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusu için ilk olarak belirtilerin gözlemlenmiş olması gerekir. Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun hazır olduğuna dair işaretlerin değerlendirilmesi önemlidir. Hazırlıksız çocukların başarısız olma olasılığı daha yüksektir. Ebeveynler, çocuklarına yoğun bir ilgi duyuyorsa, bu semptomları gözlemlemiş olabilirler. Bu açıdan çocuğun hazır olduğuna dair fiziksel, zihinsel ve ruhsal belirtiler vardır. Bu belirtiler ise aşağıdaki şekildedir:

  • Kuru olarak uyanmak
  • 2 saatten uzun kuru kalmak
  • Her gün aynı saatte tuvalete gitmek
  • Sıkıştığını ifade edebilme
  • Islak bez sayısının azalması
  • Ebeveynleri taklit etmeye istekli olma
  • Ebeveynleri memnun etmeye istekli olma
  • Islak bezlere katlanamama
  • Tuvalette 5-10 dakika oturmaya istekli olma

Ebeveynlerin çocuklarını tuvaleti kullanacak şekilde yetiştirmeye hazırlanmaları gerekir. Ayrıca ailenin doğru zamanı anlaması ve çocuğun hazır olduğunu kabul etmesi de önemlidir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimini Nasıl Verilir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar sorusu kadar önemli olan bir diğer soru da eğitimin nasıl verileceğidir. Bu açıdan lazımlık her zaman tuvalette tutulmalıdır. Aslında, tuvalet çocukların ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Çocuklar her zaman tuvaleti kullanmaya alışmalıdır. Genel olarak yemek yedikten sonra çocukların lazımlığı kullanmasını benimsetmek önemlidir. Bunun nedeni, gıda sindiriminin başlamasının tuvalete gitme dürtüsüne yol açmasıdır. İlginç kitaplar ve oyuncaklar da çocukları tuvaleti kullanmaya motive eder. Ayrıca çocuğunuz bezini her gün aynı saatte pisletiyorsa bu saatleri belirlemeli ve çocukların bu saatlerde tuvalete gitmesini benimsetmelisiniz. Zamanla çocuklar tuvalet eğitiminde en çok istenen davranış olan tuvaleti kullanmak isteyeceklerdir. Çocuğunuz bezini kirletmiyorsa ve ebeveynleri bilgilendirdikten sonra tuvaleti kullanıyorsa, övgü ve en sevdiği oyuncakları ile onu teşvik edebilirsiniz. Ancak bazı girişimler başarısız olabilir. Çocuklar tuvaletin dışında da tuvaletlerini yapabilir. Bu gibi durumlarda, çocuk azarlanmamalı veya üzülmemelidir. Aksine bir dahaki sefere başarılı olacağını önermek onu olumlu yönde motive edecektir. Her başarılı girişim için çocuk ödüllendirilmelidir. Bu ödüller, çocuğunuzun sevdiği oyuncaklar, meyveler veya yiyecekler olabilir. Ayrıca bu süreçte bir psikologdan yardım alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir