Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Ebeveynlerin Sık Yaptığı Hatalar

Her ebeveyn mükemmel olmak ister. Ancak bazı noktaları gözden kaçırarak ebeveynlerin yaptığı hatalar arasında bulunan bazı hataları yapmış olabilirsiniz. Özellikle çocuğun kişiliğinin geliştiği yaş ilkokuldur. Bu süre zarfında çocuklar hem ebeveynlerinden hem de sosyal çevrelerinden belirli davranışları öğrenirler. Çoğu çocukluk travması bu yaşta ortaya çıkar. Bu nedenle anne babaların çocuk yetiştirirken dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Çocuklar geçmişte büyüdükçe, onlar üzerinde bir miktar etkisi olabilir. Bundan dolayı bazı hatalardan kaçınmak gerekir.

Çocuğun Fikirlerine Saygı Duymamak

Ebeveynler saygı görmeyi bekler, ancak çoğu zaman çocuklarına saygı duymayı unuturlar. Bu açıdan çocuğunuz ile kibar bir dil kullanarak konuşmanız, dinlemeniz ve anlamaya çalışmanız gerekir. Sesini yükseltmek veya kaba bir konuşma yapmak en yaygın hatalardan biridir.

Çocukların Güvenini Sarsmak

Özellikle çocuklar için özgüveni kaybetmek çok kolaydır. Ebeveynler kontrolü kaybedip çocuklarını tehdit ettiğinde ise güven sarsılır. Bu, ebeveyn ve çocuk arasındaki duygusal kafayı incitebilir ve onları huzursuz edebilir. Çocukları sadece ebeveynleri için değil, çevrelerindekiler için de korkutmak, onların gelecekte güven sorunları yaşamalarına neden olur.

Başkalarının Önünde Cezalandırmak

Bazen anne babalar çocuklarına kızar, bağırır ve hatta çocuklarını cezalandırır. Bu görünüşte normal davranışlar başkalarının önünde gerçekleştiğinde çocuklara kalıcı zararlar verir. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren başkalarının fikirlerine önem verirler ve kalabalık bir ortamda cezalandırıldıklarında özgüven sorunları yaşarlar. Böyle bir durumda çocuk danışmanlığı yapılarak bu özgüven sorunu ortadan kalkabilir.

Çocuğa Seçim Hakkı Vermemek

Ebeveynlerin sık yaptığı hatalar arasında çocuklara seçim hakkı vermemek de yer alır. Ebeveynlerin yaptığı en yaygın hatalardan biri, çocuklarına başka seçenek bırakmamak ve onların fikirlerini kabul etmektir. Çocukların erken yaşlardan itibaren seçim yapmaları gerekir. Seçenek ile ebeveyn bir çerçeve çizebilir. Ancak, çocukların seçme hakkına ihtiyaçları vardır. Bu şekilde, seçiminin sonuçlarını deneyimlemeyi öğrenir.

İlgisiz Olmak

Ebeveynlerin çocuk yetiştirirken yaptığı bir diğer hata da ilgisizliktir. Bazı anne babalar çocuklarını şımartmamak için kayıtsız kalırken bazıları da onların kayıtsızlığının farkında değildir. Bir ebeveyni taklit etmeye başlayan ve bir kişilik oluşturmaya başlayan bir çocuk, sevilmezse ve düşünceleri duyulmazsa etrafındaki herkes gibi davranabilir. Bu, kayıtsız ebeveynlerin çocuklarının başkalarına güvenmelerini, arkadaş edinmelerini ve daha sonraki yaşlarda çocuklarını büyütmelerini zorlaştırabilir.

Kötü Alışkanlıklar

Ebeveynler çocukları için rol modeldir. Bu nedenle kötü alışkanlıklarına özellikle dikkat etmeleri gerekir. Örneğin, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olan ebeveynlerin çocuklarında bu alışkanlıkların geliştirileceğine inanılır. Düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüren ebeveynler ve çocuklar aynı yoldadır. Günümüz sorunlarından biri olan obezite ile anne babaların beslenmelerini gözden geçirmeleri önemlidir.

Sınır Koymamak

Ebeveyn hataları arasında sınır koymamak da vardır. Bazı ebeveynlerin hiçbir kuralı veya kısıtlaması yoktur. Özgürlük adına çocuk istediğini yapar. Anne babanın evde yetkisi yoktur. Bazı ebeveynlerin ise çok katı kuralları vardır ve kısıtlamalar koyar. Genellikle koydukları kurallar ise çocuğun yaşına uymaz. Bunun sonucunda, çocuğun duygusal gelişimi uygun şekilde belirlenmemiş dar sınırlarla bozulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir