Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Aile Danışmanı Nedir?

Aile danışmanı nedir sorusu bireylerin aile bireylerinin çocukları ve aileleri ile kendi aralarında ya da birbirleriyle ilişkilerinde yaşadıkları sorunları aşmalarına, sorunların çözümüne, evlilik, boşanma, boşanma konularında yardımcı olan bir danışmanlık hizmeti olarak cevaplanabilir. Aile danışmanlığının kapsamı, özellikle eş, yakın akrabalar ve geniş aile ilişkilerinin neden olduğu sorunlar, aile hayatına uyarlanmış yeni konut biçimleri, çocuk bakımı gibi durumları içerir. Ayrıca sağlık, ekonomi ve beslenme gibi ailenin yaşam kalitesini etkileyen diğer tüm önemli konular bu alana girer. Bireysel terapinin aksine, odak, aile içi sorunları ele almak ve bireyler arasındaki ilişkilere odaklanır. Terapi, ailedeki bireyleri değiştirmekle değil, aile yapısını ve ailedeki bireylerin birbirleriyle iletişim kurma biçimini değiştirmekle ilgilidir.

Aile Danışmanının Önemi

Aile danışmanlığı kanunla öngörülmüştür ve aileye yönelik bir hizmet olarak adlandırılmaktadır. Aynı çatı altında yaşayan kişiler, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında kişisel veya ailevi sorunlarla ilgilenmek için destek alırlar. Bu psikoterapi süreci, kişinin ailedeki diğer bireyler ile olan sorunların çözümleri ile desteklenir. Aile danışmanlığı, ailelerin daha sağlıklı, daha huzurlu ve daha mutlu olmalarını sağlar, bireysel aile sorunlarının kök nedenlerini ortaya çıkarır. Bilimsel, kültürel ve psikolojik yönlerini inceler. Ardından sorunu ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir alandır. Bireyler toplumdaki kişisel varlıklarını sürdürseler bile davranışları genellikle çevrelerindeki diğer bireyleri etkiler. Bu aynı zamanda toplumun en küçük parçası olan aile için de geçerlidir. Aileler bir araya geldiklerinde birbirlerini her yönden olumlu ya da olumsuz etkilerler. Kişisel bir deneyim olsa bile, tüm aileyi etkiler. Ailenin toplumsal yapının bir parçası olması bu konunun toplumsal bir boyutu olduğunu da göstermektedir. Bu nedenle aile danışmanlığı sosyal açıdan da oldukça önemlidir. Bireysellikten kaynaklanan aile sorunlarının çözümü için bütün aile vazgeçilmezdir.

Aile Danışmanlığı Hizmetleri

Aile danışmanı, aile sorunlarını belirlemek ve çözmek için psikolojik destek sağlayan kişidir. Ailelerin birbirlerini anlamalarına ve sorunlarını kolayca çözmelerine yardımcı olur. Sorun sadece bireyi değil tüm aileyi etkilediğinden, tüm üyeler çözüm sürecini içeren bütüncül bir yaklaşım izlemektedir. Bir aile içinde, bazen eşler arasında, bazen de anne-baba ve çocuklar arasında yaşanabilecek sorunlar tüm aileleri etkiler. Boşanma, aile içi şiddet, geçim sıkıntısı, ergenlik ve aileler arası iletişim eksikliği durumlarında psikolojik desteğe ihtiyaç duyulur. Bu açıdan aile danışmanlığı, bireyin psikolojisini etkileyebilecek ve sevdikleriyle ilişkilerinde sorunlara yol açabilecek her türlü olaya odaklanabilir. Aile danışmanlığının amacı, aile sorunlarına çözüm getirmektedir. Bunun yanı sıra ölüm, kronik hastalık veya boşanma gibi durumlarla karşı karşıya olan aile üyelerine psikolojik destek sağlanır. Bunu akılda tutarak, ele alınan konular açık ve özlüdür. Aile sorunlarının çözümünü ve birbirleriyle uğraşanların esenliğini garanti eder. Keskin ve esnek bir şekilde çizilen sınırlar sayesinde daha sağlıklı bir çatı altında yaşayarak desteklenirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir