Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Çocuk Psikoloğu Nedir?

Çocuk psikoloğu nedir sorusu çocuklarda ve ergenlerde ruhsal hastalıklara yönelik teşhis ve tedaviler geliştiren kişi olarak cevaplanabilir. Çocuk psikologları, psikoloji alanında eğitim almış kişilerdir. Duygusal ve zihinsel sağlık için tedaviler geliştirir. Çocuk psikologları, normal psikologların aksine çocuklarını doğrudan tedavi eder. Çocukların psikolojik gelişimini kontrol eder ve psikolojilerini analiz eder. Aynı zamanda hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çocuğun ihtiyaçlarını karşılar. Bunun için bir tedaviye karar verir, ihtiyacı olan tedaviyi inceler ve ailesi ile paylaşır. Çocuk danışmanı ruh sağlığını iyileştirmede çok önemlidir. Bir çocuk psikoloğunun belirli bir rolü vardır. Bu açıdan anne ve çocuk arasındaki ilişkiyi inceler. Bunun yanı sıra okul uyumsuzluklarını fark eder ve bu amaçla aile ile iletişim halinde kalır. Ebeveynlik üzerine çalışma yapmasının yanı sıra gelişimsel yetersizlikler hakkında karar verir.

Çocuk Psikoloğuna Neden Gidilir?

Çocuk psikoloğu, çocukların psikolojik ihtiyaçlarını değerlendirir. Aile geçişleri, boşanmalar, okul değişiklikleri ve keder gibi sosyal sorunlarla başa çıkmada çocukları destekler. Çocuğunun psikoloğundan yardım için başvuran çocuklar çeşitli nedenlerle gelmektedir. Çocuğa psikolojik destek sağlama sürecinde çocuğun yaşı, gelişim zamanı, çocuğun kişilik özellikleri, anne ve babanın tutumu, ailenin değer yargısı da belirleyici olabilmektedir. Bilinçli anne babalar gebelik sonrası psikoeğitim desteği alırlar. Bu açıdan çocuklarını tedavi ve korunma için psikologlara gitmeleri gereken konularda uzman görüşü alarak eğitirler. Bazen ebeveynlerin çocuklarının yaşının bazı özelliklerini bilmelerine de yardımcı olabilir. Karşılaşılan sorunların anne baba tutumları düzenlenerek giderilebilecek davranış sorunları olduğu söylenebilir. Sorunlar zamanla kalıcı hale gelir ve kendi başınıza çözülmeyebilir. Çocuğunuzun psikoloğuna danışarak sorunun sebebini, sorunun devam etmesine neden olan faktörleri ve çözümünü öğrenebilirsiniz.

Çocuk Psikologlarının Kullandığı Tedaviler

Çocuk psikologları genellikle, çoğu yetişkinlerde kullanılanlara benzer çeşitli tedaviler kullanır. Bilişsel davranışçı terapi gibi terapi genellikle popüler bir tedavidir. Bu tür bir tedavi genellikle çocuğun sorunu sağlıklı ve verimli bir şekilde çözmesine yardımcı olmayı içerir. Bununla birlikte, çocuğun genellikle yetişkinlerden farklı ihtiyaçları vardır ve çocuk psikologlarının tedavilerinin bu ihtiyaçları karşılaması gerekir. Örneğin, bir çocuk kolayca sıkılabilir, bu da geleneksel tedavi seçeneklerini biraz daha zorlaştırır. Bu engelin üstesinden gelmek için, çocuk psikoloğunun çocuk ile mümkün olduğu kadar çok oyuncu ve eğlenceli etkileşime sahip olması gerekir. Birçok çocuk psikoloğu, çocuklara boyama kitapları ve oyuncaklar gibi eğlenceli aktiviteler sunar. Bu etkinliklerin çoğu oyun terapisi sırasında kullanılır. Oyun terapisinin amacı, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygularını ve düşüncelerini şakacı bir şekilde ortaya koymalarını sağlamaktır. Bu sırada oyun terapisti de onunla birlikte çocukların oyun dünyasına girer ve çocuk oyunlarının dilini konuşur. Tedavi sürecinin sonunda çocukların duygusal sorunları aşmaları ve sağlıklı gelişimlerini sağlamaları gerekmektedir. Bu açıdan çocuk psikoloğu önemi oldukça büyüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir