Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Aile Danışmanlık Merkezi Nedir?

Aile danışmanlık merkezi, aile içerisindeki sorunlara neden olan olaylara çözüm bulmak için deneyimli bir aile danışmanı ve psikoloğun bir arada çalıştığı bir merkezdir. Aile sorunlarının, ayrılık, iletişim sorunları, karşılıklı öfke ve kırgınlık ve aile içinde bir anlaşılmazlık duygusu gibi birçok nedeni olabilir. Aile sorunlarının uzun süreli ihmali, ailede gerginlikler yaratabilir ve bireyleri birbirinden ayırabilir. Eşler arasında, bazen de ebeveynler ve çocuk arasında aile içi çatışmalar ortaya çıkabilir. Çocuk büyüdükçe, aile içindeki denge değişir. Bu da ebeveynler ve çocuklar arasında soğukluğa ve tartışmalara yol açabilir. İflas, büyük kayıplar veya kazalar da aile dinamiklerini etkiler. Aileden birinin kumar, alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olması aileyi yoran ve diğer üyeleri etkileyen bir süreçtir.

Aile Danışmanlık Merkezi Kapsamları

Toplumun bir parçası olan ailelerin sağlıklı yaşayabilmesi ve toplumsal bütünlüğün korunabilmesi için bir kurum olarak aile çok önemlidir. Bu nedenle aile içinde oluşabilecek sorunları çözmek için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Aile danışmanlığı merkezi, ailenin bireysel sorunlarını, aile sorunlarını, evlilik ve boşanma gibi durumlarda ortaya çıkabilecek ruh sağlığı sorunlarını çözer ve çocukların ruh sağlığını iyileştirir. Bu açıdan aile danışmanlık merkezi nedir sorusu, bu merkezin verdiği hizmetler ile açıklanabilir. Bunlar ise aşağıdaki şekildedir:

 • Aile içindeki yaşanan çatışmalar
 • Ailenin temel ihtiyaçları
 • Eşlerin iletişim problemleri
 • Ailede yaşanan sorunların çözülmesi
 • Aldatma veya aldatılma
 • Boşanma
 • Çocuklar ile ilgili sorunlar
 • Boşanma sonrası psikolojik destek
 • Evliliğe hazırlık
 • Evlilik öncesi ve sonrası danışmanlık
 • Ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim sorunları

Aile danışmanları çözüm bulma konusunda uzmandır ve mevcut sorunlara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşır. Amaç, roller, kurallar ve problem çözme gibi becerileri kazanmaktır. Danışmanlık sürecinde ise aile bireylerine çeşitli testler yapılır ve sonuçları değerlendirilir. Sorun tespit edildikten sonra danışmanlık hizmeti verilir. Danışmanlık hizmetleri, kişilerin algılarına bağlı olarak ortalama 5 ila 10 seans sürmektedir. Bu, her bireye sağlıklı bir ruh hali ve aile çatısı altında huzur içinde yaşama fırsatı verir.

Aile Danışmanlık Merkezinin Önemi

Aile ve eş sorunları aile yapısını, diğer aileler arasındaki ilişkileri ve aile içi iletişimi etkiler. Bu, gelecekte aile arasında bazı kötü alışkanlıklara yol açabilir. Bu nedenle aile danışmanına çok önemli bir sorumluluk düşmektedir. Aile danışmanı, aile ile iletişim kurar ve seanslarda temel aile sorunlarını belirler. Aile danışmanları tarafından belirlenen bu konulara farklı açılardan bakılabilir. Bu sayede sorunlar sağlıklı bir şekilde çözülebilir. Bu aşamada toplumun önemli bir birimi olan aile ile ilgilenen aile danışmanlarının belirli özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu işlevler arasında aile bireyleri ile sağlıklı iletişim kurma, rahat ve kolay anlaşılır ifadeler, yapıcı olma ve aile bireyleri ile iletişim halinde kalarak problem çözmeye odaklanmak gibi birçok önemli özelliği bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir