Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Aile İçi Sağlıklı İletişim Nasıl Olur?

Aile içi iletişim hem gelecek hem de günümüz için çok önemlidir. Tüm anne babalar çocuklarına en iyi imkanları sunmak ve onları hayatlarının en iyi koşullarında yetiştirmek ister. Aslında bu, çocuklarınıza mümkün olan en iyi hayatı vermek için yapabileceğiniz en önemli ve temel şeydir. Eşler ve çocuklar arasında sağlıklı iletişimin yaygın olduğu bir ev ortamı yaratmak önemlidir. Sağlıklı bir iletişim ortamında, büyük küçük tüm sorunlar ciddi sonuçlara yol açmadan çözülebilir. Bunun sonucunda ise yaşam kalitesi önemli ölçüde artırılır. Aile içi iletişim, ailenin birbirine karşı dilsel ve sözel olmayan davranış ve tepkilerini içerir. Bu iletişimin doğru yapılması ise oldukça önemlidir. Bu nedenle etkili iletişim sadece kendinizi ifade etmekle değil, aynı zamanda onu dinlemekle de ilgilidir.

Aile İçi İletişim Nasıl Sağlanır?

Aile içi iletişim nasıl olmalıdır sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının etrafındaki kelimelerin ve eylemlerin farkında olmalıdır. Ebeveynlerden birinin çocuğa kızgınken diğerinin çekingen kalmaması gerekir. En azından sessizce durumu sakinleştirmeye çalışmalıdır. Ayrıca eşler, çocuğun önünde kavga etmemelidir. Eşlerden biri diğerine karşı olumsuz söz ve davranışlarda bulunmamalıdır. Çünkü çocuklar anne ve babalarını rol model olarak görürler. Çocuklar, ebeveynlerinin söylediği her şeyin doğru olduğunu ve yaptıkları her şeyin iyi olduğunu düşünürler. Anne babalar çocuklarının nasıl davranmalarını istiyorlarsa onunu gibi davranmalıdır. Ayrıca hem çocukların hem de eşlerin yaşlarına, gelişim özelliklerine, duygularına ve ihtiyaçlarına göre hareket etmeleri gerekir. Ebeveynlerin çocukları ile nasıl iletişim kuracakları konusunda bilgi sahibi olmaları yararlıdır. Çocukların yaşına ve gelişimine bağlı olarak, çocuğun bilişsel ve duygusal gelişiminin takip edilmesi de önemlidir.

Aile İçi İletişim Nasıl Güçlendirilir?

Aile içi iletişim nasıl güçlendirilir sorusunun cevabı ile daha sağlıklı ilişkiler kurmak mümkündür. Bunun için ise birkaç farklı cevap vardır. Bu açıdan aktif bir dinleyici olmak önemlidir. Aileniz sizinle konuşurken, onları dinlediğinizi ve önemsediğinizi yansıtmak için beden dilinizi kullanmalısınız. Ne olursa olsun karşınızdakine saygı göstermeniz gerekir. Başkalarını kim oldukları konusunda kabul etmelisiniz. Ayrıca olaylara karşı tarafından gözünden bakmalısınız. Empati, herhangi bir ilişkinin temellerinden biridir. Ailenizin birlikte vakit geçirmesi için aktiviteler planlamanız da aile içi iletişimi güçlendirir. Bu açıdan birbirinize zaman ayırmalı ve eviniz için demokratik bir ortam yaratmalısınız. Herkesin fikirlerinin olduğu ve tüm fikirlerin önemli olduğu bir ortam yaratmanın önemi oldukça büyüktür. Aynı zamanda karşılaştığınız sorunu yorum eklemeden açık bir şekilde anlatmalısınız. Birisi bir şey hakkında konuşurken, o kişiye ve ne söylediğine odaklanmalısınız. Bu açıdan o an yaptığınız diğer işlerle ilgilenmeyi bırakmanız gerekir. Herkesin aile meseleleri hakkında bir fikri olduğundan emin olmanız da önemlidir. Tüm bunların uygulanması durumunda ise aile içi iletişim daha sağlıklı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir