Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Tedavi Edilebilir Mi?

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı, internette geçirilen zamanın kontrolsüz ve internetten uzak olduğu durumlarda morbiditeye neden olmasıdır. Teknoloji, her yaştan insan için birçok faydası olan çok çekici ve yaşamı iyileştiren bir alandır. Ancak fazlası çocuklarda teknoloji bağımlılığına neden olabilir. Çocuklar için çizgi film, bilgisayar oyunları ve internet kullanımı gibi aktiviteler, oldukça eğlencelidir. Ancak teknolojinin bu olumlu yanı, ebeveynin sınırları belirlemesi durumunda olumsuz bir yana dönüşür. Çocukların internet kullanımında herhangi bir kısıtlama olmadığı zaman teknoloji bağımlılığı sorunu ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bunu akılda tutarak, çocukların teknoloji bağımlılığı yaşamasını önlemek için sınırlar koymak önemlidir. Bu aşamada ise aile bireylerine düşen bazı görevler vardır. Buna ek olarak çocukların teknoloji bağımlılığı üst düzey profesyoneller tarafından da yönetilebilir. Bu sayede sürecin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesi mümkündür.

Teknoloji Bağımlılığı Nedenleri

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı nedenleri daha çok aile ile ilgilidir. İnternet ve teknoloji ile doğan çocukların daha başarılı olacağı oldukça yanlış bir kanıdır. Ebeveynler, tabletlerde ve cep telefonlarında çeşitli web sitelerinde video izleyen ve oyun oynayan çocukları dahi olarak görmektedir. Ancak bu, bazı motor becerileri gelişmiş, cep telefonu veya tablet tutma gelişimini tamamlamış ve gördüklerini tekrar etme becerisine sahip her çocuğun yapabileceği bir eylemdir. Bu nedenle bu durumun zeka ile ilgili olduğu fikrinden vazgeçilmeli ve araştırmaların gelişim aşamasında çocukların teknolojiye bağımlı olmasını engellemeye odaklanılmalıdır. Aileler için her zaman sakin ve evi dağıtmayan bir çocuğa sahip olmak daha iyi görünür. Ancak özellikle 2 yaşında bir çocuğun yürümesi, konuşması ve sosyal çevrelerle ilişki kurmayı öğrenmesi gerekir. Bu nedenle ailelerin çocuklarının gelişimini desteklemeleri ve sağlıklı büyümelerini sağlamaları gerekmektedir. Bu aşamada çocukların konuşmayı öğrenmesi, oyunlar aracılığıyla motor becerilerinin desteklenmesi ve eğitici oyunlar aracılığıyla entelektüel becerileri kazanabilmesi gerekir.

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda teknoloji bağımlılığının önlenmesi aile etkisi ile mümkündür. İnterneti güvenli kullanmayı ve teknolojiyi doğru kullanmayı öğrenmede aile çocuklara rol model olmalıdır. Bu aşamada aile bireyleri öncelikle teknoloji kullanım alışkanlıklarını kontrol etmelidir. Aile bireylerinin teknoloji bağımlısı olması çocukların da bu sorun ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Çünkü çocuklar önce anne babalarını örnek alırlar. Ancak aileler çocuklarını internetten ve teknolojiden uzak tutmamalıdır. Bunun yerini internet kullanımını sınırlandırılmalıdır. Zaman sınırı, teknoloji bağımlılığını önler. Ayrıca aileler çocukları evin açık bölümlerinde bu cihazları kullanmaya teşvik etmelidir. İnternette çocukların artık erişemeyeceği birçok zararlı içerik vardır. Bu nedenle çocukların teknoloji bağımlılığını önlemek için aile gözetiminde internette gezmeleri gerekmektedir. Bunların yanı sıra teknoloji bağımlılığına depresyon ve kendini yetersiz hissetme gibi durumlar da neden olabildiği için, bu belirtilerin olması durumunda profesyonel bir psikologdan çocuk danışmanlığı desteği almak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir