Mail

info@kadimmizac.com

Telefon

0552 569 60 41

Çocuk Ve Mahremiyet

Mahremiyet eğitimi çocuğun kendi benliğini, özünü keşfetmesi, ruhsal ve bedensel açıdan kendinin ve diğer insanların özelinin farkına varması, kendi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar çizmesi, hem vücudunu hem de duygularını koruyabilmesi ve istemediği her dokunuş ve talebe hayır diyebilme özgürlüğüne sahip olmasıdır. Mahremiyet eğitimini sadece “cinsel eğitim” olarak algılamak büyük yanılgıdır. Bu eğitimi çocuklarınıza verirken “bedenin, duyguların, istediklerin ve istemediklerin sana aiittir. Sen izin vermedikçe bunlara hiç kimse müdahale edemez.” temeli ile yaklaşmak gerekir. Mahremiyet sadece kendini karşı cinsten korumak ile değil, her kim olursa olsun istemediğin bir davranışa “hayır” diyebilmekle gelişim gösterir.

Mahremiyet Eğitimini Alan Çocuklar

Bu eğitimi alan çocuklar kendi özel alanlarını bilir, bu alanı korur ve başkalarının özel alanlarına da saygı gösterir. Bu nedenle en temelde çocuğun, kendi bedenini ve duygularını tanıması, keşfetmesi ile mahremiyetin ilk adımı atılır. Mahremiyet algısı tuvalet eğitiminin başlamasıyla birlikte oluşur ve 3 yaşından itibaren tamamen bu eğitim çocuğa verilebilir.

Neden Bu Eğitim Üç Yaş Ve Üzerindeki Çocuklara Verilmelidir?

Çocuklar bu dönemde “Ben kimim?” sorusunun cevabını arar. Çocuk artık cinsiyetine uygun eşyalara ve durumlara yönelmeye başlar. Bu dönem bir “yeniden doğuş ve keşfetme” dönemidir. En kritik dönemlerden biridir.

Çocuklarımıza Nasıl Mahremiyet Eğitimi Vermeliyiz?

Çocuklarımıza her iki cinsin beden bölgelerini sade ve sadece bilimsel isimleriyle öğretmeliyiz. Çocuklarınızın cinsel organlarına farklı isimler takmanız, kendi bedenlerini tanımalarına engel olur. Nasıl bir insanda göz, kulak, bacak varsa penis ve vajina da vardır. Mahremiyet eğitimi ayıplayarak, korkutarak, endişeyle kızarak, bağırarak verilecek bir eğitim değildir. Özellikle tuvalet eğitiminde bez/üst-baş değişimindeki yüz ifadeleriniz, tavırlarınız çok önemlidir. Asla ve asla çocuklarınızın bedenine dokunurken bıkkın, tiksinmiş tavırlar takınmamalıdır. Mahremiyet eğitimi sadece anne tarafından değil anne-baba tarafından verilmesi gereken bir eğitimdir. Baba bu eğitimde devre dışı bırakılmamalıdır. Çocuk Danışmanlığı ile bu eğitime destek verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir